Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemědělství
Oráč OráčAčkoli podíl zemědělství na tvorbě HDP v posledních letech postupně klesá, přesto se jedná o velmi významný ekonomický sektor, který zaměstnává kolem 70 % práceschopného obyvatelstva.
Hlavní zemědělskou plodinou je rýže (Vietnam je druhý největší světový exportér rýže), která se pěstuje na cca 80 % obdělávané půdy. Dalšími exportně významnými plodinami jsou kávovník, čajovník, ledvinovník (oříšky kešu) a řada druhů ovocných stromů. Pro domácí potřebu je kromě rýže rozšířeno pěstování kukuřice, manioku, cukrové třetiny, bavlníku, ovoce a zeleniny - poslední dvě položky však začínají nacházet uplatnění i v exportu.
Vietnamský čajový průmysl dosáhl v posledním desetiletí téměř 200% růstu produkce, export se zvýšil zhruba o 230 %. Export by měl vzrůst na 110 tisíc tun při příjmech 200 milionů dolarů. Vietnam nyní ovládá 3,5 % světového trhu a exportuje přibližně do 40 zemí světa včetně Středního východu, východní Evropy, Spojených států, Austrálie a Taiwanu.
Základem živočišné výroby je chov prasat a drůbeže (hrabavé i vodní) a v některých oblastech i chov skotu a buvolů. Další, především exportně významnou komoditou, jsou vodní produkty (krevety, krabi, sépie, ryby,...).

Sběr čajových lístků Sběr čajových lístků