Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společenská etiketa
Modlitba ModlitbaPokud ve Vietnamu nechcete budit zbytečný rozruch a pobouření, měli byste dodržovat alespoň několik základních pravidel tamější společenské etikety. Ve stylu oblékání byste měli respektovat místní zvyky – to znamená nechodit přespříliš odhaleni. Obzvláště při návštěvě chrámů se doporučuje zahalit ramena a kolena, za samozřejmost se považuje, že si zujete boty. Nahota je naprosto nevhodná – dokonce i na pláži.
Tradiční vietnamský způsob pozdravu vypadá tak, že zdravící vás vezme za ruce a mírně se ukloní. Ve styku s Vietnamci je dobré se usmívat, tvářit se přátelsky a být zdvořilý, pokud je to jen trochu možné, nedávejte úplný průchod svým emocím, zvláště těm negativním – hrozí Vám, že ztratíte tvář. Na schůzku s domorodci choďte vždy včas, Vietnamci jsou dochvilní a očekávají totéž od vás. Velmi důležitou součástí obchodních jednání je představování a výměna vizitek, které se podávají z ruky do ruky (dát ji na stůl se považuje za vysoce nezdvořilé).
Vietnamci jsou (jako většina Asiatů) velmi pověrčivý národ – existují období, která jsou pro danou činnost vhodná nebo naprosto nevhodná – je třeba to respektovat. Hlava jakožto nejvyšší část lidského těla je v asijských zemích považována za cosi výjimečného, proto je krajně nevhodné dotýkat se něčí hlavy. Dalšího velkého prohřešku se dopustíte, pokud k někomu obrátíte svá chodidla. Nikdy nesměřujte své nohy k čemukoli sakrálnímu (obzvláště ne k sochám Buddhy), myslete na to především při návštěvě chrámů (raději si ve svatyni stejně jako domorodci klekněte, tak zajistíte, aby Vaše chodidla směřovala od oltáře).
Pokud si v některých společensky nových situacích nebudete vědět rady, dělejte to samé, co místní obyvatelé, tím určitě nic nezkazíte. A ještě jedno upozornění na závěr – nezapomínejte, že Vietnam je komunistická země; zdejší režim se Vám nemusí líbit, můžete mít výhrady a připomínky, ale jste tu na návštěvě, a musíte se podle toho chovat. Nedoporučujeme bavit se o politice, mohli byste místní obyvatele přivést do prekérní a dozajista nepříjemné situace. Pokud se Vám Vietnamci budou zdát příliš zdrženliví, nedivte se, tady je každý, kdo se přespříliš přátelí s lidmi ze Západu, podezřelý. Proto ve vztazích s místními nenaléhejte a nechte všemu volný průběh.