Jdi na obsah Jdi na menu
 


NP Ba Vi
Národní park Ba Vi se nalézá asi hodinu jízdy západně od Hanoje. V místních chráněných lesích se vyskytuje několik druhů vzácných a ohrožených rostlin i živočichů (např. tzv. létající veverka). Návštěvníci se v parku mohou pohybovat v podstatě pouze po vyznačených stezkách. Na území parku se nachází vily, postavené za Francouzů, které jsou však dávno opuštěné a vydané na pospas pralesu. Na vrcholcích kopců se tyčí pagody, k nimž turisté musí vystoupat po kamenných schodech – např. k chrámu „Strýčka“ Ho jich vede 1229; jestliže si člověk dá tu námahu a vyjde až na vrchol, čeká ho sladká odměna v podobě úžasného výhledu do okolní krajiny (ovšem musí být příznivé počasí, doporučuje se období mezi dubnem a prosincem). Abyste se vyhnuli turisticky naladěným proudům Hanojanů, navštivte park spíše ve všední dny.

NP Tam Dao
Národní park je vzdálen asi tři hodiny jízdy od Hanoje. Název Tam Dao znamená v překladu Tři ostrovy – což je poměrně výstižné, protože zdejší tři kopce sahající do výšky až kolem 1400 metrů opravdu vypadají v kontextu okolní krajiny jako ostrovy. V době kolonialismu si tu Francouzi vystavěli luxusní sídla a hotely, které však dnes už ztratily mnoho ze svého někdejšího lesku. Velká část území je pokryta deštným pralesem, jenž poskytuje domov asi 60 druhům savců a přibližně 240 druhům ptáků. Lokalita je rovněž známá kvůli vysokému výskytu různých druhů hmyzu. V parku se nacházejí i vodopády. Na delší výpravy je lepší si najmout průvodce (nezapomeňte na potřebné vybavení na túru). Jako vhodné období pro návštěvu se doporučuje konec dubna až začátek října.

Zátoka Ha Long
Halong Bay Ha LongJedním z vietnamských přírodních zázraků je zátoka Ha Long se třemi tisíci ostrovů, které se vynořují z průzračně smaragdových vod Tonkinského zálivu. To vše pouze 165 km od Hanoje. Ha Long znamená v překladu “místo, kde drak sestoupil do moře” a připomíná legendu o drakovi, který při sestupování do mořských hlubin vytvořil celý záliv i s ostrůvky svým zmítajícím se ocasem. Některé z ostrůvků a skalisek mají svá pojmenování, většina jich však zůstala bezejmenných. V zálivu kromě toho leží asi stovka jeskyní, z nichž přístupných je jen několik. Hang Dau Go je obrovská jeskyně skládající se ze třech komor, kde jsou k vidění klasické krápníkové útvary – stalaktity a stalagmity, ve druhé komoře dochází ke zvláštnímu jevu – stěny jeskyně světélkují, pokud předtím byly ozářeny jasným světlem. Další zajímavé krápníkové jeskyně jsou Hang Sung Sot nebo Hang Trong (nazývaná též jako Jeskyně bubnů). Pro turisty se mj. pořádají plavby po zálivu, ale za úvahu stojí i myšlenka najmout si vlastní člun, odplout do méně frekventovaných míst a užívat si nádherné scenérie, koupání a šnorchlování v soukromí a navštívit malebné pláže na opuštěných ostrovech (ideální je na člunu i přespat). Záliv Ha Long (o velikosti 1400 km2) se v roce 1994 dostal na seznam přírodního bohatství UNESCO.

NP Cat Ba
NP Cat Ba NP Cat BaNárodní park Cat Ba leží na stejnojmenném ostrově v zálivu Ha Long, 30 km východně od Hai Phongu (1 hodina lodí). Vyskytuje se tu několik rozdílných ekosystémů – od tropického lesa a sladkovodních močálů, přes porosty mangróvií a jezera s vodopády, po uzavřené jeskyně, mořské pláže a korálové útesy při pobřeží. Žije tu na 30 druhů savců, přes 70 druhů ptáků a velké množství mořských živočichů. Cat Ba je bohatý rovněž na rostlinné druhy – najdete jich tu skoro 750, mnohé z nich jsou léčivé nebo vzácné. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny dvě jeskyně, samozřejmě je možné najmout si průvodce a při pohybu po parku využít jeho služeb. Doporučované období k návštěvě je od dubna do září.

NP Ba Be
NP Ba Be NP Ba BeNárodní park Ba Be byl založen v roce 1992, leží zhruba 240 km severně od Hanoje. Dominantu představují tři navzájem propojené jezera – Pe Lam, Pe Lu a Pe Leng (zvaná někdy jako jezera Ba Be). Na území zdejšího vápencového pohoří můžete najít dalších asi 500 jezer, řeky, vodopády a jeskyně. Nachází se tu tropický deštný prales, který je domovem 65 druhů savců, 214 druhů ptáků a nepřeberného množství hmyzu včetně motýlů. Ve zdejších jezer žije skoro 50 druhů sladkovodních ryb. Je možné navštívit jeskyni Hang Puong, kterou protéká řeka, na níž se pořádají výpravy na lodičkách. Nejlepší období pro návštěvu parku je od dubna do listopadu.

Cao Bang a okolí
V okolí města Cao Bang se nachází několik zajímavých přírodních výtvorů. V době dešťů (od května do září) se tu rozprostírá 36 jezer, z nichž největší se jmenuje Thang Hen. V době sucha však většina jezer vysychá (Thang Hen ale nikoli). Je možné navštívit i jeskyni – prohlédnout si ji můžete z bambusového voru. Oblast je vhodná pro pěší turistiku – je však nezbytné najmout si průvodce.
Jen 3 km od hranic s Čínou se nachází jeskyně Hang Pac Bo, kde Ho Chi Min pracoval na revolucionářských kurzech, když se v roce 1941 vrátil po 30 letech z ciziny. Dokonce je tu vybudováno i jeho muzeum.
Vodopády Ban Gioc jsou největší (nikoli však nejvyšší) ve Vietnamu. Mají tři stupně, voda padá z výšky 53 metrů, nicméně ještě větší dojem tvoří šířka vodopádu – úctyhodných 300 metrů. Další zajímavost spočívá ve skutečnosti, že jeden konec vodopádu je ve Vietnamu, ale druhý už se nachází v Číně. Můžete si tu najmout raft, nebo si zaplavat – ale v období dešťů, kdy vodopády mají nejvíce vody, se to kvůli velké síle vody a podvodním vírům rozhodně nedoporučuje. Ke vstupu do oblasti potřebujete speciální povolení, které si lze za poplatek obstarat v Cao Bang.
Asi 2 kilometry od vodopádů Ban Gioc se nachází jeskyně Nguom Ngao, která je dlouhá přibližně 3 kilometry (návštěvníci ale vidí pouze část).

Hory severního Vietnamu
Sever Vietnamu je domovem mnoha etnických menšin. Oblast není úplně snadno dostupná, což není nijak zvlášť na škodu, protože zdejší krajina si doposud ponechává svůj panenský háv; nicméně i sem se chtivě upínají oči turistického průmyslu. Zdejší krajina Vám učaruje svou krásou a čistotou, kterou už dnes najdete jen málokde. Údolí, hory, rýžová políčka, řeky, jezera – to vše podkresleno příchutí exotiky, kterou podtrhují zejména příslušníci horských kmenů. Atmosféru, kterou tu můžete zažít, lze jen těžko popsat, je třeba ji cítit na vlastní kůži. Turistickou základnu oblasti představuje Sapa, která se této roli značně přizpůsobila, čímž však ztratila mnohé ze své někdejší venkovské atmosféry. Ale můžete navštívit mnohé další vesničky, které se ještě plně nepoddaly turismu - Son La, Dien Bien, Lai Chau. Víceméně všude můžete koupit trek do hor za horskými kmeny, nabídka je široká a pestrá stačí si jen vybrat. Pokud patříte k příznivcům vysokohorské turistiky, nenechte si ujít výstup na nejvyšší vietnamskou horu – Fansipan (3143 metrů), jehož vrchol je možné zdolat bez horolezeckého vybavení. Nezapomeňte na vhodný oděv, spacák a další potřeby a samozřejmě na místního průvodce.

Jeskyně Phong Nha
Jeskyně Phong Nha Phong NhaKrasová jeskyně Phong Nha se nachází zhruba 55 km severozápadně od města Dong Hoi. Je to největší jeskyně ve Vietnamu, která se skládá z hlavní jeskyně (8 km) a 14 vedlejších jeskynních prostorů, celkem se jedná o délku 35 km. Vinou se tu podzemní chodby, některé z nich jsou spolu s jeskyněmi v období dešťů zatopovány. Rozsáhlý jeskynní systém se v roce 2000 dostal na seznam památek Světového dědictví UNESCO.

NP Cuc Phuong
Národní park Cuc Phuong se rozkládá na ploše 222 km2 a je vzdálený asi 140 km od Hanoje. Park byl ve Vietnamu založen v roce 1963 jako první ze všech národních parků. Je tady zachován původní tropický prales, kde žije skoro 100 druhů savců, asi 320 druhů ptáků a 36 druhů plazů. Vyskytuje se tu i vzácný žlutý makak a sambar skvrnitý. V parku roste neuvěřitelných 1983 druhů rostlin, přes 400 z nich má léčivé účinky. V oblasti se nachází velký počet jeskyní, v nichž byly objeveny prehistorické kamenné nástroje. Pěší turistika na území parku je povolena pouze s průvodcem. K návštěvě se doporučuje období od října do března.