Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průmysl
Textilní továrna Textilní továrnaPrůmysl spolu se stavebnictvím hraje v národní ekonomice stěžejní roli. Soukromý průmyslový sektor se rozvíjí rychleji než státní, kde je hlavním problémem zastaralé výrobní zařízení, nepříliš kvalifikovaný management a nedostatek kapitálu k nezbytné modernizaci.
V posledních letech stoupá význam textilního, oděvního a obuvního průmyslu. Tyto komodity se v současné době nejvíce vyváží do zemí EU, USA, Japonska a Ruska. Řada zahraničních firem využívá spolupráce formou tzv. výrobní kooperace, což je v podstatě zakázková výroba určitého druhu a značky oděvů, profitující z výhody levné místní pracovní síly. Velkou nevýhodou se ukazuje být zastaralost výrobních strojů, nicméně již byla zahájena masivní obměna strojového parku, což do budoucna bude znamenat větší produkci a pravděpodobně i nižší ceny.
Rovněž potravinářský a zpracovatelský průmysl začíná stále více nabývat na významu, zejména v oblasti mražených mořských produktů, ovoce a zeleniny. Hlavními exportními trhy jsou Japonsko a Singapur.
Vietnam získává elektřinu z několika desítek elektráren, z nich více jak polovina je vodních a téměř druhá polovina tepelných. Skrytou devízu navíc představuje sluneční energie.