Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podnebí
Monzunové záplavy Monzunové záplavyPodnebí ve Vietnamu není v žádném případě jednotné, naopak se liší od regionu k regionu. Příkladným názorem může být situace, kdy se teploty v horách na severu blíží k bodu mrazu a na jihu dosahují až 40°C. Vietnamské počasí značně ovlivňuje monzunové proudění. Zimní monzun přichází ze severovýchodu a působí od října do března; na sever země přináší studenou vlhkou zimu, na jihu je však v té době sucho a teplo. V dubnu nebo květnu se situace mění – severozápadní monzun přináší do celé země teplé a vlhké počasí (výjimku představují hory na severu země). Od července do listopadu se v severní a centrální části země mohou objevovat tajfuny.
Rozdělení počasí na období dešťů a sucha není úplně nejvhodnější, protože za období dešťů se považují letní měsíce, v zimě pak nastává období sucha. V létě sice spadne nejvíce srážek za rok, ale jsou tu i nejvyšší teploty; scénář je obvykle následovný: jednou za pár dní přijde tropický déšť, který trvá asi půl hodiny a přinese nepředstavitelné množství vody, nicméně hned potom se vyjasní a za dvě hodiny není po dešti ani památky. Zimní měsíce jsou sice velmi vlhké, ale neprší, bývá chladno a větrno. Zcela jiná situace je v horách. Tady se počasí asi nejvíce blíží našemu, noci jsou velmi chladné, ale ve dne jsou tu vysoké teploty.
Tak si to ještě shrňme: na tropickém jihu rozlišujeme dvě období: období dešťů (květen – listopad, nejdeštivějšími měsíci jsou červen až srpen) a období sucha (prosinec – duben). Největší horko a dusno bývá od konce února do května. Ve středním Vietnamu prší od prosince do února, sucho bývá od května do října. V horských oblastech je podstatně chladněji než v nížinách a teploty zde mohou v zimě klesnout až k nule. Severní část země spadá do subtropů a má dvě období: chladnou a vlhkou zimu (listopad – duben) a horké léto (květen – říjen). V období od července do listopadu se zde mohou vyskytovat tajfuny zasahující až do středního Vietnamu.
K turistice ve Vietnamu se doporučuje jako nejlepší měsíc květen, není tak horký, je jaro a vegetace kvete.