Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náboženství
Rituální omývání sochy Rituální omývání sochyCo se týče víry, nalezneme ve Vietnamu několik hlavních proudů – buddhismus, taoismus, konfucianismus a křesťanství. Buddhismus zde převládá mahájánového typu (asi 50 % obyvatel), přičemž velkou část buddhistů tvoří zen-buddhisti. Další významný element buddhistického vyznání představují členové sekty Hoa Hao (předpokládá se asi 1,5 mil. věřících), kteří upřednostňují osobní, vnitřní víru před komplikovanými rituály. Therávádový buddhismus se vyskytuje hlavně v oblasti delty Mekongu.
Ve Vietnamu žije až 8 miliónů katolíků, což se blíží skoro k 10% celkového počtu obyvatel. Tento údaj řadí Vietnam hned za Filipíny, které mají ze zemí jihovýchodní Asie nejvyšší procento katolíků. K protestantismu se hlásí asi 200 tisíc věřících v oblastech Centrální vrchoviny.
Z dalších náboženství je okrajově zastoupen i islám (přibližně 0,5 % populace, převážně etničtí Khmerové a Čamové) nebo hinduismus (zbytky indické komunity v Ho Či Minově Městě). Přibližně dva miliony věřících má sekta Cao Dai, která podivuhodným způsobem skloubila učení nejdůležitějších filozofických a náboženských směrů východní i západní kultury.