Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní palác císaře Bao Daie Letní palác císaře Bao DaieDalat – přezdívaný též jako město věčného jara – se nachází v oblasti Centrální vysočiny, v okolí je čarokrásná příroda, ale obdivovat se můžete i historickým památkám. Najdete tu několik paláců, z nichž nejznámější je Letní palác císaře Bao Daie (posledního císaře Vietnamu), jenž byl postaven v roce 1933. Palác má 25 místností, v přízemí je pracovna a společenské místnosti, v patře pak královské komnaty, v nichž dominuje žlutá – tedy královská barva. Nutno dodat, že palác je zařízen původním vybavením – nábytkem, koberci, tapetami, obrazy, fotografiemi atd. Další paláce se jmenují prostě Palác 1 a Palác 2, jejich vlastníky byli za doby kolonialismu vysocí francouzští úředníci.
Dům a galerie Hang Nga známý spíš jako Crazy House je výtvorem architektky Hang Nga, která byla dcerou druhého komunistického prezidenta a architekturu studovala v Moskvě. Extravagantní dům má připomínat strom, pokoje jsou pojmenovány podle tvaru kamen – orlí, tygří, mravenčí, klokaní nebo bambusový, najdete tu i jeskynní okna se skleněnými žaluziemi nebo obří pavoučí sítě. Někteří přirovnávají dům k Dalího výtvorům, jiní ho považují za naprosto nevkusný.
V Dalatu můžete navštívit i pagody Linh Son a Linh Phong, vznikly ve 30. a 40. letech a vyznačují se udržovaným okolím, které lahodí oku. Pagoda Thieng Vuong leží 5 km od centra, skládá se ze tří dřevěných budov natřených na žluto. Pozornost přitahuje zejména čtyřmetrová socha stojícího Buddhy vyrobená z pozlaceného santalového dřeva. Míní se, že socha (resp. sochy, protože v pagodě se nacházejí ještě dvě další) je největší svého druhu ve Vietnamu.