Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citadela Dien Hai Citadela Dien HaiDanang je významným přístavem a jedním z největších měst ve Vietnamu. Již ve 2. století tu vzniklo království Čampa, které trvalo až do 17. století, kdy bylo ovládnuto Vietnamem. Unikátním památkám čamské kultury se můžete obdivovat ve zdejším muzeu, exponáty sem byly převezeny především z My Son a Tra Kieu, z bývalých center říše.
Za vidění stojí i citadela Dien Hai známá dříve jako pevnost Dien Hai, která byla postavena v roce 1813; přejmenována byla roku 1835. Roku 1847 byly obvodové zdi rozšířeny na 556 metrů, dosahovaly výšky pěti metrů a byl kolem nich vyhlouben tři metry hluboký příkop. Pevnost sehrála důležitou roli v bojích s Francouzi, které v této části Vietnamu probíhaly v letech 1858 – 1860.
V Danangu se nachází několik společenských domů – Hai Chau, Nai Nam, Qua Giang, Bo Ban nebo Tuy Loan. V posledním jmenovaném se dříve prováděly rituály oslavující příchod jara, v domě Nai Nam se pak každoročně (o svátku Tet a při úplňku druhého lunárního měsíce) konaly ceremonie, které měly lidem přinést požehnání a ochranu.
Asi 50 km jižně od Danangu se nachází Tra Kieu neboli Simhapura (Lví citadela), nejstarší čamské hlavní město a politické centrum (náboženské centrum bylo v nedalekém My Sonu). Ve 4. století tu byla postavena pevnost, jež se považovala za jednu z nejdokonalejších staveb své doby.
Zhruba 70 km od Danangu leží Dong Duong – město postavené v 9. století, které se časem stalo hlavním buddhistickým centrem Čamské říše. Dnes už tu nejdete pouze ruiny, nejvýznmanější památky byly převezeny do muzea v Danangu (např. bronzový pomník Buddhy Bodhisattvy Tary nebo velký oltář zobrazující život krále Sakyamuniho).